STOWARZYSZENIE

W 2006 roku z grupą przyjaciół postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, by z koncertami jeździć po wsiach i miasteczkach, dając ich mieszkańcom możliwość oderwania się od telewizora i wygodnego przed nim fotela.

Jakaż jest teraz nasza radość i satysfakcja, gdy podczas koncertu widzimy zasłuchanych, nieraz roniących łzę ludzi, albo gdy po nim podchodzą do mnie i przyjaciół pytając, kiedy znów usłyszą piękne arie operowe w wykonaniu Andrzeja Zagdańskiego, Roberta Dymowskiego czy Małgorzaty Urbaniak albo znane kolędy śpiewane wraz z zespołem Eo Nomine. Cieszy też, jak w przypadku Sufczyna (gmina Kołbiel), gdy dowiaduję się, że mieszkańcy skrzyknęli się i założyli stowarzyszenie, biorąc sprawy rozwoju wsi w swoje ręce. Cieszy także, gdy nauczyciele w małych wiejskich szkołach zachęcają uczniów do czynnego brania udziału w konkursach, które organizujemy. Dobrym tego przykładem niech będzie szkoła w Siedzowie (gmina Sobienie-Jeziory): Dzieci spontanicznie odpowiedziały na konkurs naszego stowarzyszenia, który poklegał na zapoznaniu się z treścią „Pana Tadeusza”i następnie wykonaniu do tej epopei ilustracji, wzorem Elwiro Andriollego. Nagrodą dla tych uczniów było zamieszczenie ich najlepszych prac w specjalnym wydaniu tej narodowej księgi.

Dlatego ogromnie nam zależy na twórczym ożywieniu małych, wiejskich środowisk. Jako dziennikarz podczas swoich reporterskich wędrówek spotykam się nieomal na każdym kroku z marazmem i „tępą” obojętnością ludzi wiejskich. Mieszkańcy małych wiosek, w głównej mierze pracownicy okolicznych przedsiębiorstw, gdy wieczorem wracają z roboty i zrobią obrządek w niewielkim gospodarstwie, zasiadają w fotelach przed ekranem telewizora i kimając, mając wszystko w nosie. Ożywają raz do roku, gdy wójt gminy zorganizuje dożynki, podczas których na deskach przenośnej sceny dają popis zespoły, których nazwy nic nikomu nie mówią. No, ale jest piwo, kiełbasa z grilla, muzyka i jest odświętnie. Tego nie chcemy wiec ostro działamy. Andrzej Kamiński

STATUT STOWARZYSZENIA:

KLIKNIJ BY POBRAĆ