„Żeńcy” w kościele.

Proboszcz kołbielskiej parafii ks. Krzysztof Abramowski zaprosił mieszkańców Kołbieli 18 lutego do świątyni, by obejrzeli film „Żeńcy”. Zaprosił też wójta Adama Budytę, by film wyświetlił i autora scenariusza, a także producenta filmu Andrzeja Kamińskiego, by o nim coś powiedział.

żeńcy 2

I stało się, jak ksiądz Krzysztof zamyślił. Licznie przybyli parafianie, redaktor Kamiński opowiedział jak i gdzie kręcono sceny do filmu, a też zaproponował wysłuchanie kilku pieśni ludowych w wykonaniu zespołów z gminy Celestynów: „Wiejskie Klimaty” i „Podbielanki”, które zaprosił, by wprowadziły publiczność w nastrój filmu. Zabrzmiała między innymi „Barka” i „Z tamtej strony jeziora”.

– Postanowiłem napisać scenariusz ukazujący dawne zwyczaje z okresu powojennego i wg niego nakręcić film, który te zwyczaje pokaże. Scenariuszem zainteresowałem Powiat Otwocki i Samorząd Województwa Mazowieckiego – mówił Andrzej Kamińaki. – Spodobał się, więc dali dotację. Film kręciła grupa filmowców z firmy „Kosmos Production” w Muzeum Wsi Radomskiej, święcenie wieńca dożynkowego i chlebów w kościele w Kołbieli a biesiadę i zabawę dożynkową w Stajni „Grand” w Glinie.

Chcę, by film obejrzało  jak najwięcej młodych ludzi i uświadomiło sobie, że chleb jest ze zbóż, mąka z ziarna, masło ze śmietany, jajka od kur… Innym wątkiem filmu, choć pobocznym, jest wyjątkowo duża migracja młodych w latach 50-tych i 60-tych do miast, do których nęcono ich mieszkaniami, pracą w fabrykach, stoczni, hucie Katowice…A także wątek olbrzymiej, niespotykanej nigdzie na świecie spójności mieszkańców wsi, gdzie każdy dla każdego był bratem, zawsze chętnym do pomocy, wspólnego świętowania i wspólnej modlitwy – podkreślił Andrzej Kamiński i dodał, że aktorzy, poza profesjonalnym aktorem Jarosławem Grudą, to amatorzy – w tym znane postaci z naszego powiatowego kręgu. Reżyserem filmu jest Wojciech Klimala, produkcję Stowarzyszenie Kultury Mazowsza zleciło Kosmos Production z Ewą Turczańską na czele, a sponsorami filmu  są: Powiat Otwocki, Samorząd Województwa Mazowieckiego, a partnerami  Stajnia Grand z Gliny, Gmina Kołbiel i parafia Św. Trójcy w Kołbieli.

Gdy ucichły brawa po występach zespołów, wójt, grający w „Żeńcach” rolę sołtysa, a proboszcz rolę wielebnego z lat 50-tych, puścił film. I spodobał się, bo owacje były długie.

 

Radek Kowalski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.