Benefis Loebla

Kim jest? Poetą, pisarzem, a fani bluesa znają go z tekstów znanych przebojów, które śpiewają: Stan Borys, Grzegorz Markowski, Krzysztof Cugowski, Grażyna Szapołowska,  wcześniej Mira Kubasińska…

IMG_9587

10 maja 2017 r. w teatrze im. Stefana Jaracza w Otwocku miał miejsce niecodzienny koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Mazowsza, a poświęcony Bogdanowi Loeblowi. Przez scenę przewijała się plejada znanych artystów, a widownia kipiała od zachwytów i oklasków. Do wrzenia natomiast dochodziło, gdy jubilat – ubrany jakby przed chwilą wrócił ze spaceru po lesie – ze znanym sobie sarkazmem odpowiadał na pytania naszego redakcyjnego kolegi, a  pomysłodawcy i organizatora benefisu Andrzeja Kamińskiego. – Jak się czujesz? – zapytał Andrzej benefisanta, na co jubilat naciągając na oczy czapkę odrzekł: – Przeżywam tortury słuchając własne teksty.

IMG_9559

No, ale słuchał, a nawet chwalił ich wykonanie. Dużym zaskoczeniem dla niego były dwie piosenki, które znakomicie wykonali Kinga i Arkadiusz Głogowscy, a do których muzykę stworzyła Izabela Taraszkiewicz. Wzruszenia dostarczył lider Perfectu Grzegorz Markowski, śpiewając „Modlitwę”, a któremu akompaniował na gitarze (bo, jakby inaczej) Darek Kozakiewicz i słuchając znanego przeboju „Wyspa” w wykonaniu Anny Wyskok, który wcześniej znakomicie śpiewała niezapomniana Mira Kubasińska. Dużych wrażeń muzycznych dostarczył też, reaktywowany specjalnie na okazję benefisu, zespół Bluesquad, z którym śpiewała Anna Wyskok między innymi: „Annę”, „Wyspę”, „Dbaj o miłość”.

IMG_9550

Wzruszeń dla poety i publiczności dostarczyła Bożena Żelazowska, która w imieniu samorządu województwa mazowieckiego, jako przewodnicząca komisji kultury sejmiku,  wręczyła jubilatowi medal „Pro Mazovia” wraz z okolicznościowym dyplomem.

IMG_9568

Po koncercie Bogdan Loebl przyjmował od wielu osób życzenia 200 lat, na co krzywił się i odpowiadał: – Za karę mi tego życzycie? Raczej mnie wygwizdajcie – co natychmiast publiczność uczyniła. Z radością natomiast przyjął od Stowarzyszenia Kultury Mazowsza obraz znanej malarki Małgorzaty Jabłońskiej pod znaczącym tytułem „Kwiaty rzeźne” ( taki bowiem tytułem nosi tomik wierszy Loebla wydany kilka lat temu).

IMG_9521

Panie Bogdanie, redakcja „iOtwock.info” dołącza się do życzeń urodzinowych ze słowami: wiele szczęścia w dalszym życiu i nie słabnącej weny twórczej!

 

Kazimiera Zalewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.