Chóry z powiatu dały popis

Już po raz jedenasty chóry z powiatu otwockiego zaprezentowały się, dając koncert w kościele parafii pw. Św. Wincentego a Paulo w Otwocku, w minioną niedzielę

Po niedzielnej mszy, na dobry początek przeglądu, osiem chórów zaśpiewało wspólnie „Cecylio, Panno śpiewna” Juliusza Łuciuka pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego. Chóry tę pieśnią oddały hołd Św. Cecylii, patronce chórów, której święto przypada 22 listopada o czym przypomniał proboszcz ks. Bogdan Sankowski witając chóry, władze otwocka i powiatu a też licznie przybyłych miłośników chóralnych śpiewów.

Następnie chóry, jeden po drugim, wykonały po trzy utwory a na zakończenie XI Powiatowego Przeglądu Chórów wspólnie zaśpiewały „Niby echo spoza świata” ks. Antoniego Chłondowskiego pod dyrekcją Dominika Kozery a na organach akompaniował im Michał Korczyk. Po zasłużonych brawach Łukasz Płaczek, prowadzący przegląd z  ramienia Stowarzyszenia Kultury Mazowsza, podziękował chórom za wspaniałą ucztę muzyczną i poprosił Bogumiłę Więckowską, starostę otwocką a też Andrzeja Kamińskiego – prezesa Stowarzyszenia Kultury Mazowsza i proboszcza ks. Bogdana Sankowskiego o wręczenie chórom dyplomów a dyrygentom kwiatów. Po uhonorowaniu chórów i dyrygentów proboszcz ks. Sankowski zaprosił chóry i wszystkich obecnych w kościele do wspólnego zaśpiewania  Apelu Jasnogórskiego, co zakończyło tegoroczny przegląd chórów z powiatu otwockiego, a były to: chór Andromeda składający się z uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6, którym dyrygowała Anna Ćwiklińska, chór Wawrzyniacy działający przy parafii św. Wawrzyńca w Gliniance z dyrygentem Zbigniewem Jóźwickim, chór Mienia River Gospel Choir działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie z dyrygentem Malwiną Borkowicz, chór Schola Cantorum Maximilianum z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Józefowie z dyrygentem Zbigniewem Siekierzyńskim, chór Concordia działający przy Otwockim Centrum Kultury z dyrygentem Jerzym Łysiakiem, chór Via Musica z parafii św. Teresy z dyrygentem Sławomirem Łobaczewskim, chór Cantores Reginae Poloniae z dyrygentem Dominikiem Kozerą z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku na Kresach i chór Lira z parafii św. Wincentego a Paulo z dyrygentem Czesławem Woszczykiem.

I choć tegoroczny XI Powiatowy Przegląd Chórów zorganizowany został przez Powiat, Parafię Św. Wincentego a Paulo i Stowarzyszenie Kultury Mazowsza, to głównym motorem jego był Czesław Woszczyk, który jedenaście lat temu wymyślił ten przegląd i przez dziesięć lat, gdy był jeszcze dyrektorem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury a jednocześnie dyrygentem chóru „Lira”, je organizował.

Andrzej Kamiński

 

IMG_2825 IMG_2784 IMG_2780

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.