Promocja Kołbielszczyzny

Bibliotekarze powiatu otwockiego a też niektórzy samorządowcy skorzystali z zaproszenia Stowarzyszenia Kultury Mazowsza i wójta gminy Kołbiel, by wziąć udział w promocji albumu „Kołbielszczyzna wczoraj i dziś”, która odbyła się 18 października w Powiatowym MDK.

 

Adam Budyta – wójt gminy Kołbiel i wydawca, Aneta Bartnicka – przewodnicząca komisji kultury i oświaty rady powiatu, Andrzej Kamiński – prezes stowarzyszenia, pomysłodawca i osoba, która album opracowała merytorycznie i redakcyjnie – przywitali gości i krótko przedstawili kolejne etapy powstawania albumu. Od odkrycia zdjęć Kołbielszczyzny z lat 60-tych w Muzeum Sztuki Ludowej prof. Mariana Pokropka w Otrębusach, po ich wybór i zakup do prac nad wydaniem w formie albumu.

Natomiast historię powstania kołbielskiej wycinanki przypomniał Robert Beller – dyrektor otwockiej biblioteki a też autor jednego z rozdziałów albumu.  Po prelekcji Andrzej Kamiński zapowiedział występ zespołów: – Odnosząc się do tytułu albumu chcemy państwu zaprezentować zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Rudzienka, który przypomni dawne piosenki kołbielskie i zespół młodzieżowy z gimnazjum w Kołbieli „Kołbielczaki”. Bo jak państwo macie okazję się przekonać, tradycja kołbielskiego regionu jest kontynuowana a więc w ciąż żywa. W międzyczasie proszę się częstować sójkami kołbielskimi, które zgodnie z dawną recepturą zostały wczoraj upieczone  – zachęcał prezes Kamiński.

Po znakomitym występie obu zespołów, głos zabrała minister  Bożena Żelazowska, mówiąc że kultywowanie dawnych zwyczajów a też różnych obrządków pozwala nam mieć tożsamość, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym, zapędzonym świecie. I też zachęciła do częstowania się ciastem drożdżowym, które sama upiekła, wg przepisu swojej babci z Lubelszczyzny na dzisiejszą uroczystość.

Na zakończenie wójt Adam Budyta rozdawał bibliotekarzom i gościom album. Prawie wszyscy prosili Adama Budytę, Andrzeja Kamińskiego i Anetę Bartnicką o dedykacje, co współautorzy z chęcią czynili.

Wcześniej promocja albumu miała miejscena inauguracji roku szkolnego 2013/2014 w Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Kołbieli, podczas otwarcia biblioteki szkolnej w Kołbieli, na sesji rady gminy Kołbiel, na której książkę wręczono radnym, sołtysom i mieszkańcom. A kilka dni później album rozdano podczas sesji rady powiatu w Otwocku wszystkim radnym.

DK

12KołbierczakiPromocja albumu w Gimnazjum im. Kolberga w KołbieliRobert BellerZespół z RudzienkaPromocja albumu na sesji rady powiatu otwockiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.